Czytanie a rozwój mowy

Przyjemność czytania.

Codziennie przed położeniem Córki do snu, czytamy książki. Tak robiliśmy z Synem i tak robimy też teraz, chociaż z pewnymi małymi zmianami. Synowi mogliśmy czytać tylko po polsku, bo tylko w tym języku robiliśmy to płynnie. Ze szwedzkim Syn nas wyprzedzał (co często się zdarza, kiedy dziecko większość dnia spędza w szkole w odróżnieniu od rodzica, który pracuje), więc po szwedzku mu nie czytaliśmy, ale chętnie podtrzymywaliśmy nasze tradycyjne czytanie po polsku. Córce troszkę więcej czytamy po szwedzku, bo tak wybiera. Ale na samym czytaniu nie poprzestajemy. Po przeczytaniu fragmentu po szwedzku, tłumaczymy go na polski. Korzyści są obopólne. Ja uczę się dokładnego tłumaczenia na bieżąco – co wcale nie jest takie łatwe nawet dla biegle władających obydwoma językami. Druga korzyść, to bardzo dobre i szybkie wzbogacanie słownictwa u dziecka. I to w obu językach. Przez ostatnich kilka miesięcy zauważam pod tym względem ogromne postępy u Eyji. Niekiedy podczas sesji czytania wydaje mi się, że czytam sam sobie, a Eyja w ogóle mnie nie słucha, bo nie patrzy do książki, albo się wierci. Dla sprawdzenia czy słuchała pytam po polsku o czym czytałem po szwedzku, a ona opowiada po polsku cały fragment (!) :)

Mowa

Pół roku temu Eyja miała robione badanie kontrolne 2,5 latka – taki trochę „spóźniony” odpowiednik bilansu dwulatka. Pielęgniarka od samego początku obserwując dziecko, nie zauważyła, żeby coś mówiło. Spytała czy nasza córka już coś mówi. Żona odpowiedziała, że tak, że dużo mówi, chociaż większość po polsku i że z tego powodu jest lekki problem na przykład w przedszkolu, bo chociaż rozumie co się mówi do niej, to rzadko odpowiada po szwedzku. Sama zaś swoje potrzeby prawie zawsze wyraża po polsku.

- No, ale czy składa chociaż takie krótkie 2-3 wyrazowe zdania? – Dopytywała pielęgniarka.

- No tak, po polsku nawet dużo dłuższe. – Przekonywała Żona.

Niestety za żadne skarby świata Eyja nie chciała przy tamtej wypowiedzieć ani jednego słowa.

W takim momencie człowiek zaczyna się zastanawiać z ilu słów rzeczywiście jego dziecko buduje zdania. Ile przeciętnie, jaki jest dotychczasowy rekord? Oboje byliśmy przekonani o dużo bogatszych zdaniach niż składających się z 2-3 słów. Ale ile tak naprawdę? Nie było z czego policzyć.

Tego samego dnia, w tym samym składzie, czyli z Babcią udały się na zakupy. Eyja lubi oglądać rzeczy, które kupujemy i niektóre ma w zwyczaju wybierać sama. Z daleka zobaczyła papier toaletowy z „Helo Kity” i poszła po jedno opakowanie. Babcia widząc to, kazała jej odłożyć wybrany przez nią towar, na co Ona głośno: „Mama, a Babcia mi nie pozwoliła wziąć papieru do tyłka!” :)

 

12 Komentarze

 1. Czyli dziewczyna pospieszyła z pomocą i rozwiała wątpliwości pielęgniarki i Wasze:) A że z opóźnieniem… Może chciała pośrednio przekazać: „nie wątpcie ludzie małej wiary” ;p

  • Pielęgniarki to raczej nie, ale my chociaż mieliśmy jakieś zdanie, na którym dało się policzyć słowa ;)
   Pozdrawiam

 2. Cudnie jest nauczyć dziecko dwóch języków. Tym bardziej, że maluchy chlona wszystko jak gąbki! My czytamy codziennie GODZINĘ przed snem Młodemu, ale tak naprawdę gdzieś dopiero odkad skończył dwa lata. Wcześniej nie było mowy o słuchaniu. A mówić zaczął późno, bo też po dwóch latach. Za to poszło lawinowo- teraz buzia mu się nie zamyka i momentami tęsknię za czasami gdy był malutki i potrafił choć przez chwilę siedzieć w ciszy ;-)

  • My czytamy podobnie, ale tzw. małą godzinę, czyli ok 45 minut przed snem. Chciałaby dłużej, ale zaczyna się wiercić i ma problemy ze skupieniem. Ale w tym czasie i tak swoje łapie :)
   Czasy „cichego obserwatora” dla nas też były miłe, ale trwały krótko i coś tam jednak po swojemu gadała, więc aż tak ciche nie były ;) Jednak jak dla mnie to ten czas teraz, kiedy mogę z nią rozmawiać, pytać i tłumaczyć, jest dla mnie lepszym etapem.

 3. No wkoncu sie pojawiliscie :) Wszsytkiego NAAJ NAAAj na Nowy ROk 2016. Pisz czesciej. Brawo dla mlodej nazywa rzeczy po imieniu :) :) :)

  • Dziękuję za życzenia i ślę wzajemnie. Chciałbym pisać częściej i mam nadzieję, że mi się uda, chociaż obiecać nie mogę.
   Pozdrawiam

  • Fajnie wiedzieć, że zaglądasz po nowe wpisy ;)
   Rzeczywiście dopiero po przeczytaniu Twojego komentarza dotarło do mnie, że w całej pełni, to ona mówi raczej po polsku i raczej tylko w najbliższym otoczeniu, czyli osób z rodziny, albo dobrze znanych. Jak jakaś osoba z nami rozmawia, to Eyja woli ją milcząco go obserwować niż sama zabierać głos, a dopiero później się rozkręca.
   Pozdrawiam.

 4. Zastanawiam się jak to będzie z moim dzieckiem, mieszkam z chłopakiem w Wielkiej Brytanii. Spotykałam dzieci, które dobrze mówią po angielsku, ale z kolei mają problem z językiem polskim i na odwrót. Kiedy już urodzi się mój bobas i będzie w odpowiednim wieku wykorzystam Twój patent z książką czytaną po polsku i tłumaczoną na angielski.
  A co do córeczki wiadomo, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. U mnie w rodzinie był przypadek, że dziecko nic nie mówiło, a potem od razu układało zdania. To bardzo dobrze z waszej strony, że chcecie nauczyć córkę dwóch języków. Na pewno będzie jej w życiu łatwiej, a dzieci jak wspomniano wcześniej szybko się wszystkiego uczą i za pewnie nim się obejrzycie wasza królewna będzie biegle rozmawiać i po polsku i po szwedzku

  • Ja znam podobny przypadek, nie w rodzinie, ale też całkiem niedaleko. Dziecko nie tylko nic nie mówiło, ale w ogóle nie wydawało żadnych pomruków, czy innych dźwięków. Matka chodziła z nim po specjalistach, którzy rozkładali ręce i nie dawali jej żadnych nadziei. Aż do pewnego dnia, kiedy czteroletni już syn stojący w oknie powiedział do matki „mamo, patrz jak dym z komina prosto leci”. Matka z początku myślała, że to radio, nie znała w ogóle głosu własnego dziecka, zaczęła przełączać i wtedy do niej dotarło :)

   Patent z książkami polecam, jest niesamowity! We wpisie dość skąpo o tym napisałem, ale kiedy rozmawiamy z córką o postaciach, sytuacjach i zdarzeniach z książki, często jestem bardzo zaskoczony jej postępami ;)
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.